Menu
Obec Harmanec
ObecHarmanec

Malá vodná elektráreň Cenovo

MVE

Prvé stavebné práce sa začali 25. mája 2015 a pokračovali sprístupnením pozemku prekrytím potoka, odkopaním a spevnením svahu, vybudovaním oporných múrov, vykopaním a vybetónovaním základov budovy, vymurovaním a prekrytím hrubej stavby, vykopaním odtokového kanála, začatím vnútornej a vonkajšej úpravy budovy a upravovaním okolia. Potom sa začala práca na odstavení pôvodnej malej elektrárničky, demontovalo sa strojné zariadenie a dalo sa repasovať.

Pri technológii v novej elektrárni sú využité dve turbíny a generátory  z tejto elektrárničky, ktoré sa upravili na nové podmienky, plus pridala sa ešte jedna turbína s generátorom kvôli zvýšeniu výkonu. Zrušilo sa prívodné potrubie do pôvodnej elektrárničky, vykonalo sa prepojenie a rekonštrukcia tlakového privádzača do novej budovy.

Pôvodný pozemok vyzeral takto: 

 pppp1Technické parametre turbíny:

Sú osadené tri Bánkiho turbíny, každá turbína má 6 stupňov regulácie, celá sústava bude mať 18 stupňov regulácie a inštalovaný výkon každej turbíny bude 55 kW, teda celá elektráreň má 165 kW. Voda sa odoberá na odbernom mieste pod Dolným Harmancom. Tlakový privádzač elektrárne je dlhý 1 850 m, s prevýšením 22 m. Priemer tlakového privádzača je 1 200 mm.

Voda po prietoku cez turbíny prepadáva do odtokovej šachty umiestnenej pod budovou, kde sa „ukľudňuje“ a odtokovým kanálom sa vracia späť do potoka. Pri svojej ceste z elektrárne poháňa mlynské koleso, ktoré tak isto vyrába elektrickú energiu na osvetlenie prístupnej časti a terasy elektrárne.

Budova sa skladá z odtokovej šachty, strojovne, elektrorozvodne, sociálneho zariadenia pre obsluhu a skladu. Myšlienka pána Zárubu stavať elektrárne bola už v jeho 15 rokoch. Nie je to len jeho zárobková činnosť, ale aj veľký koníček. Nakoľko je táto činnosť fyzicky, časovo a finančne veľmi náročná, nedala by sa uskutočniť bez spolupráce a veľkého pochopenia jeho manželky Ľubky, ktorá sa takisto podieľa na tvorbe a výstavbe týchto elektrární, hlavne po estetickej stránke. Vždy sa snažia, aby elektráreň nebola na ťarchu, ale bola predovšetkým prínosom pre okolie.

Manželia Zárubovci mysleli aj na tých našich občanov, ktorí si radi posedia na lavičkách v peknom prostredí. Túto možnosť budú mať na terase, ktorej okolie spestrili výsadbou rastlín. Pri výstavbe elektrárne boli so súhlasom obce využívané na uskladnenie materiálu aj okolité pozemky, ktoré po ukončení celej stavby dajú do pôvodného stavu.

Ak sa obávate, že sa týmto zdevastuje potok Bystrica, nie je to pravda, pretože priamo na odbernom objekte je zabezpečený sanitárny prietok, ktorý musí byť zachovaný v potoku Bystrica a elektráreň bude využívať len vodu, ktorá je nad sanitárny prietok, ako mi vysvetlil pán Záruba.

Ďalej mi vysvetlil, že vodná elektráreň ako taká vodu nijakým spôsobom neznečisťuje. Pri turbínach sa používajú ekologické mazivá, voda je zároveň pri vstupe zbavená mechanických nečistôt, hlavne plastov, fliaš, igelitových vriec a odpadu, nepochádzajúcich z prírody, voda prietokom cez turbíny sa zároveň okysličuje, čiže elektráreň vracia vodu naspäť do potoka kvalitnejšiu ako ju odoberá. Dá sa povedať, že sa správa ako čistička. Je to najčistejší zdroj elektrickej energie.

Vyrobená elektrina z tejto elektrárne musí byť dodávaná hlavnému distribútorovi elektrickej energie SSE-D, ktorá svojimi rozvodmi túto elektriku dopravuje na miesto konečnej spotreby. Prevádzka elektrárne bude plnoautomatická s dozorom a bude závislá na funkčnosti distribučnej siete.

mve1mve2mve3mve4video

Rychlý kontakt

Obecný úrad
Harmanec 6
976 03

tel.číslo : 048/4198 224

e-maily :
obec@harmanec.sk
starostka@harmanec.sk

Napište nám

Preklad (translations)

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

EURES

EURES

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:47
TÝŽDEŇ:278
CELKOM:1007138

Organizácie

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
29
1
30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
1
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Aktuálne počasie

dnes, utorok 28. 5. 2024
mierny dážď 24 °C 12 °C
streda 29. 5. slabý dážď 21/12 °C
štvrtok 30. 5. mierny dážď 24/12 °C
piatok 31. 5. slabý dážď 17/13 °C